Κτήριο Ιατρικής Σχολής και Επιστημών Υγείας Νίκος Κ. Σιακόλας
8ος Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός ΚΤΗΡΙΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΝΙΚΟΣ Κ. ΣΙΑΚΟΛΑΣ |
|||||
Έτος | Αριθμός
Συμμετοχών |
1ο Βραβείο |
2ο Βραβείο |
3ο Βραβείο |
Έπαινοι |
2015 | 63 | ANTONIO GONZALEZ LINAN
ANTONIO GONZALEZ CORDON (SV60 ARQUITECTOS) |
PILAR CALDERON
MARC FOLCH, LAIA ISERN, TONI MONTES, POL SARSANEDAS, VASILEIOS NTOVROS |
ΘΕΩΝΗ ΞΑΝΘΗ
ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΡΧ/ΚΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ: ΘΟΔΩΡΗΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ: ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΩΤΑΚΗΣ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΥ - ΞΑΝΘΗ, ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΑΡΔΕΛΗ |
CONSTANTINE COURSARIS
B + C ARCHITECTES SARL Και ΠΑΥΛΟΣ ΦΕΡΑΙΟΣ FEREOS + ASSOCIATES, TSABIKOS PETRAS |
Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός ενός Σταδίου - Αρ. Διαγωνισμού: CDO 005/15
Το Πανεπιστήμιο Κύπρου, μέσω του Γραφείου Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης, κατά την περίοδο Ιουνίου – Δεκεμβρίου 2015, προώθησε και ολοκλήρωσε τη διαδικασία Διεθνούς Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού σε ένα στάδιο, με στόχο την επιλογή Μελετητών για το σχεδιασμό και την επίβλεψη κατασκευής των Κτηριακών Εγκαταστάσεων της Ιατρικής Σχολής και Επιστημών Υγείας στην Πανεπιστημιούπολη, στη Λευκωσία.
Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός
Στον Αρχιτεκτονικό Διαγωνισμό υποβλήθηκαν 63 σχεδιαστικές προτάσεις από ομάδες Μελετητών από την Κύπρο, Ελλάδα, Ισπανία, Γαλλία, Αγγλία, Πορτογαλία, Ιταλία, Γερμανία και Σερβία, οι οποίες αξιολογήθηκαν από την Κριτική Επιτροπή η οποία και απένειμε τρία Βραβεία και δύο Επαίνους.
Αποτελέσματα Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού
Οι Μελετητές που βραβεύθηκαν σε τελετή βράβευσης που πραγματοποιήθηκε στην Πανεπιστημιούπολη στις 3 Δεκεμβρίου 2015, είναι οι ακόλουθοι:
1ο Βραβείο | ANTONIO GONZALEZ LINAN
ANTONIO GONZALEZ CORDON (SV60 ARQUITECTOS) |
2ο Βραβείο | PILARCALDERON
MARC FOLCH, LAIA ISERN, TONI MONTES, POL SARSANEDAS, VASILEIOS NTOVROS |
3ο Βραβείο | ΘΕΩΝΗ ΞΑΝΘΗ
ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΡΧ/ΚΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ: ΘΟΔΩΡΗΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ: ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΩΤΑΚΗΣ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΥ - ΞΑΝΘΗ, ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΑΡΔΕΛΗ |
Έπαινος | CONSTANTINE COURSARIS
B + C ARCHITECTES SARL |
ΠΑΥΛΟΣΦΕΡΑΙΟΣ
FEREOS + ASSOCIATES, TSABIKOS PETRAS ARCHITECTURE |
Κριτική Επιτροπή Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού
Η Κριτική Επιτροπή για τις Κτηριακές Εγκαταστάσεις της Ιατρικής Σχολής και Επιστημών Υγείας στην Πανεπιστημιούπολη, απαρτιζόταν από τους ακόλουθους κριτές:
Αλεξάνδρα Γαλανού |
Μέλος του Συμβουλίου του πανπιστημίου Κύπρου, Πρόεδρος |
Κώστας Πουλόπουλος | Αρχιτέκτονας, Αθήνα, Ελλάδα, Αντιπρόσωπος του Γραφείου Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης (ΓΑΠ), Μέλος |
Μάριος Φωκάς | Αναπληρωτής Καθηγητής - Τμήμα Αρχιτεκτονικής, Πανεπιστήμιο Κύπρου, Μέλος |
Κωνσταντίνος Κασκάνης | Αρχιτέκτονας - Εκπρόσωπος του Δωρητή / Ίδρυμα Νίκου και Ελπίδας Σιακόλα, Μέλος |
Μάριος Οικονομίδης | Αρχιτέκτονας, Εκπρόσωπος του Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου (ΕΤΕΚ), Μέλος |
Irwin Dickon | Αρχιτέκτονας, Εκπρόσωπος του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Κύπρου (ΣΑΚ), Μέλος |
Βάσος Ολύμπιος | Ανώτερος Μηχανικός – Αρχιτέκτονας, Γραφείο Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης/Τεχνικές Υπηρεσίες, ΠΚ, Μέλος |
Άγης Ελισσαίος | Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών Πανεπιστημίου Κύπρου/Διευθυντής Ανάπτυξης, Γραφείο Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης / Τεχνικές Υπηρεσίες, ΠΚ, Αναπληρωματικό Μέλος |
Συντονίστρια της Τεχνικής Επιτροπής και της Γραμματείας του Διαγωνισμού:
Συντονίστρια της Τεχνικής Επιτροπής και της Γραμματείας του Διαγωνισμού διετέλεσε η Χριστίνα Σιερεπεκλή, Αρχιτέκτονας, Γραφείου Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης.
Έγγραφα Διαγωνισμού
Τη σύνταξη και επιμέλεια των Εγγράφων του Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού, διεκπεραίωσε η Χριστίνα Ζαχαριάδου Σιερεπεκλή, Αρχιτέκτονας του Γραφείου Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης.
Τεχνική Υποστήριξη
Την Τεχνική Υποστήριξη του Διαγωνισμού ανέλαβε η Δόξα Ελευθερίου Κοντού.
Τμήμα Βιολογικών Επιστημών και Κοινόχρηστοι Χώροι Διδασκαλίας 03
7ος Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός
ΚΤΗΡΙΑΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ 03
|
||||||
Έτος
|
Αριθμός
Συμμετοχών
|
1ο Βραβείο
|
2ο Βραβείο
|
3ο Βραβείο
|
Έπαινοι
|
Εύφημος Μνεία
|
2012 |
24
|
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ, ΝΙΚΟΛΑΣ ΘΕΟΤΟΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΒΑΣΙΛΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΓΟΥΛΑΣ |
ΘΕΩΝΗ ΞΑΝΘΗ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ, ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΟΣ |
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΥ
|
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΙΖΗΣ, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΑΤΣΑΛΟΣΑΒΒΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΙΖΗΣ,
ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΔΟΥΓΚΑΣ ΚΥΘΡΕΩΤΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ
ΜΑΡΙΑ ΚΟΚΚΙΝΟΥ
ΒΑΚΗΣ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ
|
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΚΡΟΥΜΠΕΛΟΣ
ΕΛΕΝΗ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΣΟΛΩΝ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΣ
|
1ο Βραβείο
|
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ, ΝΙΚΟΛΑΣ ΘΕΟΤΟΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ,
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΒΑΣΙΛΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΓΟΥΛΑΣ
|
2ο Βραβείο
|
ΘΕΩΝΗ ΞΑΝΘΗ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ, ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ,
ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΟΣ
|
3ο Βραβείο
|
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΥ
|
Έπαινος
|
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΙΖΗΣ, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΑΤΣΑΛΟΣΑΒΒΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΙΖΗΣ,
ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΔΟΥΓΚΑΣ
|
Έπαινος
|
ΚΥΘΡΕΩΤΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ
|
Έπαινος
|
ΜΑΡΙΑ ΚΟΚΚΙΝΟΥ
|
Έπαινος
|
ΒΑΚΗΣ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ
|
Εύφημος Μνεία
|
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΚΡΟΥΜΠΕΛΟΣ
|
Εύφημος Μνεία
|
ΕΛΕΝΗ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΣΟΛΩΝ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΣ
|
Διαγωνισμού για τις Κτηριακές Εγκαταστάσεις του Τμήματος Βιολογικών Επιστημών και Κοινόχρηστων Χώρων Διδασκαλίας 03
Ανδρέας Σαββίδης
|
Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Αρχιτεκτονικής, Πολυτεχνική Σχολή, Πανεπιστήμιο Κύπρου
Αντιπρόσωπος Συμβουλίου Πανεπιστημίου Κύπρου, Πρόεδρος
|
Τάσος Μπίρης
|
Καθηγητής Αρχιτεκτονικής Σχολής Ε.Μ.Π., Αθήνα, Ελλάδα
Αντιπρόσωπος του Γραφείου Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης (ΓΑΠ), Μέλος
|
Βασίλης Πασιουρτίδης
|
Αρχιτέκτονας
Εκπρόσωπος του Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου (ΕΤΕΚ), Μέλος
|
Άδωνης Κλεάνθους
|
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Αρχιτεκτονικής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Εκπρόσωποςτου Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Κύπρου (ΣΑΚ),Μέλος
|
Μάριος Χριστοφίνης
|
Αρχιτέκτονας
Εκπρόσωπος του Συνδέσμου Πολιτικών Μηχανικών και Αρχιτεκτόνων Κύπρου (ΣΠΜΑΚ), Μέλος
|
Άγης Ελισσαίος
|
Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών Πανεπιστημίου Κύπρου / Διευθυντής Ανάπτυξης
Γραφείο Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης / Τεχνικές Υπηρεσίες, ΠΚ, Μέλος
|
Κέντρο Κοινωνικών Δραστηριοτήτων
4ος Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός
ΚΤΗΡΙΑΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ KOIΝΩΝΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
|
||||||
Έτος
|
Αριθμός
Συμμετοχών
|
1ο
Βραβείο |
2ο
Βραβείο |
3ο
Βραβείο |
1ος
Έπαινος |
2ος
Έπαινος |
2001-2002 | 12 |
ΑΔΩΝΗΣ ΚΛΕΑΝΘΟΥΣ + ΝΙΝΑ ΗΛΑΣΙΔΟΥ
|
ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΡΜΕΥΤΗΣ |
ΔΕΝ ΑΠΟΝΕΜΗΘΗΚΕ |
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΟΥΚΑΪΔΗΣ |
ΔΕΝ
ΑΠΟΝΕΜΗΘΗΚΕ |
1ο Βραβείο
|
ΑΔΩΝΗΣ ΚΛΕΑΝΘΟΥΣ και ΝΙΝΑ ΗΛΙΑΣΙΔΟΥ
|
||
2ο Βραβείο
|
ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΡΜΕΥΤΗΣ
|
||
3ο
Βραβείο |
ΔΕΝ ΑΠΟΝΕΜΗΘΗΚΕ
|
||
1ος Έπαινος
|
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΟΥΚΑΪΔΗΣ (ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΛΟΥΚΑΪΔΗ ΚΑΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ + ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΤΡΙΠΟΔΑΚΗ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ ΦΡΕΖΑΔΟΥ-ΤΡΙΠΟΔΑΚΗ)
|
||
2ος
Έπαινος |
ΔΕΝ ΑΠΟΝΕΜΗΘΗΚΕ
|
Παναγιώτης Μαλλής | Μέλος Συμβουλίου Πανεπιστημίου Κύπρου, Πρόεδρος | ||
Μιχάλης Λαμπρινός |
Διευθυντής Συντονισμού, Γραφείο Προγραμματισμού Κυπριακής Δημοκρατίας, Μέλος | ||
Αλέξανδρος Τομπάζης | Αρχιτέκτονας, Εκπρόσωπος Γραφείου Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης, Μέλος | ||
Θεοχάρης Δαυίδ | Αρχιτέκτονας, Εκπρόσωπος Γραφείου Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης, Μέλος | ||
Χρίστης Λοϊζίδης | Αρχιτέκτονας, Εκπρόσωπος Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου, Μέλος | ||
Ηρακλής Παπαχρίστου | Αρχιτέκτονας, Εκπρόσωπος Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Κύπρου, Μέλος | ||
Φρόσω Αντωνίου | Αρχιτέκτονας, Εκπρόσωπος Συνδέσμου Πολιτικών Μηχανικών και Αρχιτεκτόνων Κύπρου, Μέλος | ||
Άγης Ελισσαίος | Διευθυντής Ανάπτυξης, Γραφείο Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης, Αναπληρωματικό Μέλος | ||
Βάσος Ολύμπιος | Αρχιτέκτονας, Γραφείο Ανάπτυξης Πανεπιστημιούπολης, Αναπληρωματικό Μέλος |