ΓΕΝΙΚΑ

Με σκοπό τη φροντίδα της υγείας των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, ο Τομέας Ασφάλειας, Υγείας και Περιβάλλοντος, συνεργάζεται με τα δύο Κέντρα Υγείας του Πανεπιστημίου Κύπρου, τα οποία στελεχώνονται με δύο Νοσηλευτικούς Λειτουργούς. Στα Κέντρα Υγείας του Πανεπιστημίου Κύπρου, διεξάγονται εξετάσεις ρουτίνας, όπως:

• μέτρηση και αξιολόγηση των ζωτικών σημείων
  • λήψη αρτηριακής πίεσης
  • μέτρηση καρδιακών παλμών
  • μέτρηση θερμοκρασίας σώματος
  • μέτρηση των επιπέδων γλυκόζης στο αίμα (ζάχαρο)
  • κορεσμός της αιμοσφαιρίνης σε οξυγόνο επί τοις εκατό (SpO2)
           phkendraygeias

Παρέχονται επίσης Πρώτες Βοήθειες, για την αντιμετώπιση οποιασδήποτε κατάστασης που αφορά την υγεία. Διεξάγονται όλες εκείνες οι αρχικές ενέργειες που απαιτούνται, για την αντιμετώπιση καταστάσεων τραυματισμού, κακώσεων οστών και μυών, απώλεια συνειδήσεως και διάφορες άλλες ιατρικές  καταστάσεις, που προκύπτουν είτε από οξείες είτε από χρόνιες ασθένειες. Σε  σοβαρά περιστατικά υγείας, προσφέρονται νοσηλευτικές υπηρεσίες προ-νοσοκομειακής φροντίδας, εκτιμάται η κατάσταση του πάσχοντα, τίθενται προτεραιότητες αντιμετώπισης και προσφέρεται επείγουσα βοήθεια μέχρι την άφιξη ασθενοφόρου και την μεταφορά στο νοσοκομείο.

Τα Κέντρα Υγείας, αναλαμβάνουν τη διαχείριση Κουτιών Πρώτων Βοηθειών, τα οποία βρίσκονται σε διάφορους χώρους του Πανεπιστημίου, καθώς επίσης την οργάνωση αρχείου, όσον αφορά στην τήρηση μητρώου περιστατικών, βάσης δεδομένων κουτιών πρώτων βοηθειών και βάσης δεδομένων φοιτητών με προβλήματα υγείας. Στα πλαίσια διαφώτισης και ενημέρωσης σε θέματα που αφορούν την υγεία, ετοιμάζεται ενημερωτικό υλικό και διατίθεται στα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, μέσω των μέσων προβολής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΥΓΕΙΑΣ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Κέντρο Υγείας Καλλιπόλεως
Αντρέας Πέτρου
Νοσηλευτικός Λειτουργός
τηλ. 2289-5280
Ηλ.ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Κεντρικά Κτήρια Καλλιπόλεως
Κτήριο Β, Γραφείο 014

Κέντρο Υγείας Πανεπιστημιούπολης
Χριστίνα Ελευθερίου
Νοσηλευτική Λειτουργός
τηλ. 2289-5270
Ηλ. ταχυδρομείο:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Κέντρο Κοινωνικών Δραστηριοτήτων
Κτήριο 6, Γραφείο 006

Ωράριο Λειτουργίας Κέντρων Υγείας (σύμφωνα με το Ημερολόγιο Ακαδημαϊκού Έτους)

Περίοδος Μαθημάτων και Εξετάσεων
09.00 – 16.30 Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη
07.30 – 15.00 Τετάρτη, Παρασκευή
Διακοπές Χριστουγέννων και Διακοπές Πάσχα
07.30 – 14.30 Δευτέρα ως Παρασκευή
Ιούνιος – Ιούλιος – Αύγουστος
07.30 – 14.30 Δευτέρα ως Παρασκευή

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Άρθρα / Έντυπα/ Δημοσιεύσεις

ΠΡΩΤΟΙ ΒΟΗΘΟΙ - Στις εισόδους των επιμέρους κτηρίων όπου υπάρχουν εκπαιδευμένοι Πρώτοι Βοηθοί, μπορείτε να βρείτε αναρτημένα τα στοιχεία επικοινωνίας.

ΑΥΤΟΜΑΤΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΑΠΙΝΙΔΩΤΕΣ (Α.Ε.Α.) - Εδώ μπορείτε να δείτε τους χάρτες με τις τοποθεσίες όπου βρίσκονται οι απινιδωτές στα Κεντρικά Κτήρια Καλλιπόλεως και στην Πανεπιστημιούπολη.

AEDkallipoleos AEDsPanepistimioupoli
Κεντρικά Κτήρια Καλλιπόλεως Πανεπιστημιούπολη