Ομιλητής: Yoshiharu Tsukamoto, Αρχιτέκτονας Atelier Bow-Wow

Θέμα: «Αρχιτεκτονική Θεώρηση Συμπεριφορών: Δημιουργώντας καλύτερη προσβασιμότητα σε τοπικούς όρους»

IMG 7726r   Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η διάλεξη του Ιάπωνα Αρχιτέκτονα, Yoshiharu Tsukamoto του Atelier Bow-Wow, με τίτλο: «Αρχιτεκτονική Θεώρηση Συμπεριφορών: Δημιουργώντας καλύτερη προσβασιμότητα σε τοπικούς όρους». Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε σε μια κατάμεστη αίθουσα του Πανεπιστημίου Κύπρου, τη Δευτέρα, 14 Ιανουαρίου 2019, ο αρχιτέκτονας Tsukamoto εξήγησε τη φιλοσοφία του Αρχιτεκτονικού Γραφείου Atelier Bow-Wow και ανέλυσε τις συμπεριφορές που έχουν φέρει διάφοροι φορείς στην Αρχιτεκτονική, αλλά και τις αρχιτεκτονικές πρακτικές που βασίζονται στα όρια μεταξύ ανθρώπων και τοπικών πόρων.

Η παρουσία του κ. Tsukamoto στην Κύπρο αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για επαγγελματίες τόσο του δημόσιου, όσο και του ιδιωτικού τομέα, να αφουγκραστούν την άποψη ενός διεθνούς φήμης αρχιτέκτονα, για τους τρόπους συγκερασμού του παραδοσιακού και του σύγχρονου στην τέχνη της αρχιτεκτονικής. Ένας συγκερασμός που να γίνεται κατά τρόπο λειτουργικό, ώστε να ανταποκρίνεται στην ανάγκη των ανθρώπων που διαβαίνουν ή εργάζονται σε ένα κτίριο, το οποίο να μην είναι ξένο προς αυτούς, ούτε οι ίδιοι να νιώθουν ένα ξένο σώμα. Μέσα από το παράδειγμα της συνεχούς αναπτυσσόμενης μητρόπολης του Τόκυο, που κατάφερε να αξιοποιήσει ακόμη και τους μικρότερους χώρους, ο Yoshiharu Tsukamoto κατέδειξε πως το εθνογραφικό στοιχείο, δηλαδή η παράδοση μιας χώρας και η έκφρασή της στην αρχιτεκτονική μπορεί να συνυπάρξει αρμονικά με τη βιομηχανοποίηση σε ένα λειτουργικό περιβάλλον, το οποίο να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες. Και το κυριότερο, ο άνθρωπος, να αξιοποιήσει τους τοπικούς, κυρίως δημόσιους πόρους, ώστε να δημιουργήσει μια κοινωνία, ένα κτιριακό ορίζοντα, ο οποίος να είναι συμβατός με την κουλτούρα αλλά και την ανάγκη ανάπτυξης. Το λεγόμενο υβριδικό κτίριο. Αξιοσημείωτη ήταν επίσης η αναφορά του Ιάπωνα Αρχιτέκτονα στην ανάγκη συμβολής και του ιδιωτικού τομέα, εταιρειών με αυξημένο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης.

IMG 7795r
Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυνε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Τάσος Χριστοφίδης. Τον αρχιτέκτονα Yoshiharu Tsukamoto παρουσίασε ο Σωκράτης Στρατής, Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτονικής, Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗ
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης απονεμήθηκαν τρεις ταξιδιωτικές υποτροφίες στη μνήμη του Γεώργιου Παρασκευαϊδη, ύψους €1.500 έκαστη, και μια υποτροφία ύψους €2.500 σε απόφοιτο του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Κύπρου. Ο Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτονικής, Αναπληρωτής Καθηγητής Σωκράτης Στρατής, παρουσίασε το σκεπτικό του διαγωνισμού και προέβη στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων με τους Πρύτανη και Yoshiharu Tsukamoto να απονέμουν τα βραβεία στους ακόλουθους:
• Παναγιώτης Λιασής: «Ένας πιο ελευθεριακός τύπος σχολικής μονάδες, μια εις πλάτος μελέτη του σκανδιναβικού μοντέλου σχολείου».
• Σκιτίνη Παϊσιος: «Η πλωτή κοινωνία της Ιμφάλ. Η αρχέγονη σοφία της τεκτονικής των τοπικών υλικών».
• Αναστασία Ψωμά: «Αθώρητα συμπλέγματα. Υπόγειες Αστικές Δομές».

Για πρώτη φορά φέτος προκηρύχθηκε διαγωνισμός Ταξιδιωτικής Υποτροφίας και για τους απόφοιτους του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Κύπρου, ύψους €2,500, την οποία εξασφάλισε η απόφοιτος Αρίστη Παύλου: «Waltzing to PQ». Εύφημος μνεία στο διαγωνισμό για τους αποφοίτους δόθηκε στην Λάρα-΄Αννα Σιάρφ: «Infrastructuring social change”.

Μετά το πέρας της ομιλίας του κ. Tsukamoto, που ήταν η πρώτη από σειρά Διαλέξεων Αρχιτεκτονικής του Εαρινού Εξαμήνου 2019 στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, ακολούθησε γόνιμος διάλογος και συζήτηση.