GP PHOTO
Με γνώμονα το πολυσήμαντο και εξαίρετο έργο του αείμνηστου Γεώργιου Παρασκευαΐδη και κατόπιν συνεννόησης με την οικογένειά του, το Πανεπιστήμιο Κύπρου αποφάσισε το 2011 τη θεσμοθέτηση ετήσιας εκδήλωσης στη μνήμη του.

Οι ομιλητές, διακεκριμένες προσωπικότητες, από το χώρο της αρχιτεκτονικής, της μηχανικής και άλλων παρεμφερών ειδικοτήτων, θα προσκαλούνται στην έδρα του Πανεπιστημίου Κύπρου και τα κείμενα των διαλέξεων τους θα εκδίδονται σε ειδικό τεύχος. Έτσι, το Πανεπιστήμιο Κύπρου και η οικογένεια Παρασκευαΐδη θα διατηρήσουν ζωντανή και θα τιμούν τη μνήμη του Γεώργιου Παρασκευαΐδη.

Υπεύθυνο για τη διοργάνωση της ετήσιας διάλεξης έχει οριστεί το Γραφείο Εκδηλώσεων του Τομέα Προώθησης και Προβολής στην Πρυτανεία του Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με το Τμήμα Αρχιτεκτονικής της Πολυτεχνικής Σχολής και την οικογένεια Παρασκευαΐδη. Κατά την εκδήλωση θα απονέμεται βραβείο εις μνήμην του Γεώργιου Παρασκευαΐδη.

Η διάλεξη θα πραγματοποιείται κάθε χρόνο, τιμώντας τον αείμνηστο Γεώργιο Παρασκευαΐδη. Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Κύπρου ενέκρινε ομόφωνα τη διοργάνωση ετήσιας διάλεξης εις μνήμην του Γεώργιου Παρασκευαΐδη στη Συνεδρία με αριθμό 30/2011, τη 13η Δεκεμβρίου 2011 (θέμα: 11.3).