Ομιλητής: Καθηγητής Μανόλης Κορρές, Καθηγητής Αρχιτεκτονικής στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Θέμα: «Η γιγάντια τραϊάνεια γέφυρα του Δούναβη, έργον του Απολλοδώρου»

Η διάλεξη στο κανάλι μας στο You Tube

korres2   Το Πανεπιστήμιο Κύπρου είχε τη χαρά να φιλοξενεί τον Μανόλη Κορρέ, Καθηγητή Αρχιτεκτονικής στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, στο πλαίσιο της 4ης ετήσια διάλεξη εις μνήμην του Γεώργιου Παρασκευαΐδη, που έλαβε χώρα την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015, κατά τη γενέθλια μέρα του «Γώγου» (99 χρόνια από τη γέννησή του), σε μια κατάμεστη αίθουσα.
Αρχικά ο ομιλητής, τιμής ένεκεν στον Γεώργιο Παρασκευαΐδη, παρουσίασε έργα στην κατασκευή των οποίων συμμετείχε η εταιρεία J&P, μεταξύ αυτών και η γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου. Ακολούθως αναφέρθηκε στο έργον του Παρθενώνος και προχώρησε στην άκρως ενδιαφέρουσα παρουσίαση του έργου του Απολλοδώρου, τη γιγάντεια τραϊάνεια γέφυρα του Δούναβη. Μια γέφυρα 1.200 μέτρων μήκους και 50 τόξων. Ένα έργο που ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από 2 χρόνια!

Για την επεξήγηση του μεγάλου έργου, ο Καθηγητής Μανόλης Κορρές, εστίασε, μεταξύ άλλων, στο έργο του Γάλλου Αρχιτέκτονα Περονέ, παρουσιάζοντας σχέδιά του, σαν αερο-φωτογραφία, όπως τα χαρακτήρισε, λες και έγιναν από google earth, μόνο που έγιναν με τα χέρια, με τα μάτια, αυτοψία περπάτημα, μέτρημα και μεταφορά σε σημειωματάριο, και σε σχέδια υπό κλίμακα και μετά σε μεταλλικές πλάκες, με χαρακτική και εκτύπωση, φύλλο-φύλλο, ανέφερε. Για αυτό άλλωστε τόνισε θαυμάζουμε αυτά τα έργα, και τους δημιουργούς τους. Υπήρξαν πολλοί, πρόσθεσε, πριν και μετά τον Περονέ, που μέσα από την εξιστόρηση του έργου τους, βοήθησαν τους σημερινούς μελετητές και τον ίδιο να προχωρήσουν με τη δική τους αναπαράσταση συνδυάζοντας όλα όσα σκέφτηκαν οι προηγούμενοι. Πρόκειται σημείωσε για μια συνεχή προσπάθεια του μελετητή αμφίδρομης συνεξέτασης διαχρονικών μεθόδων, εντοπισμένων στον χρόνο και στον τόπο των περιπτώσεων.

simvouleftiki kai meli arch   Με την ολοκλήρωση της διάλεξης απονεμήθηκαν τα βραβεία εις μνήμην του Γεώργιου Παρασκευαΐδη, ως ταξιδιωτική υποτροφία στους φοιτητές του Τμήματος Αρχιτεκτονικής Ηρακλή Νίκο Παπαηρακλέους και Αντιγόνη Χρυσοστόμου. Ακολούθως το Πανεπιστήμιο Κύπρου τίμησε τα μέλη της Συμβουλευτικής Επιτροπής του Τμήματος Αρχιτεκτονικής για την πολύτιμη και πολύπλευρη συνεισφοράς τους στη σύσταση, στελέχωση, λειτουργία, ανάπτυξη και αυτονόμηση του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Κύπρου. Πιο συγκεκριμένα τιμήθηκαν οι Καθηγητές Θεοχάρης Δαυίδ, Πρόεδρος της Συμβουλευτικής Επιτροπής (Ινστιτούτο Pratt, ΗΠΑ), Pierre Von Meiss (École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Ελβετία), Βύρων Μικελλίδης (Πανεπιστήμιο Brookes, Οξφόρδη, Ηνωμένο Βασίλειο), Νίκος Πολυδωρίδης (Πανεπιστήμιο Πάτρας, Ελλάδα) και Daniel Shefer (Technion Ισραήλ).

Korres audience1   Τον Καθηγητή Μανόλη Κορρέ παρουσίασε ο Λέκτορας Αιμίλιος Μιχαήλ σημειώνοντας ότι η πολυσχιδής προσωπικότητα του Εμμανουήλ Κορρέ, το πολύμορφο επιστημονικό του έργο, το πάθος του για την αρχαιότητα, ο ακριβής και λεπτομερειακός, παράλληλα περίτεχνος, λόγος του, τον έχουν καθιερώσει ως μία από τις σημαντικότερες φυσιογνωμίες του ελληνικού ακαδημαϊκού χώρου.
Στον χαιρετισμό τους ο Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης αναφέρθηκε στο πολυεπίπεδο έργο του Γεώργιου Παρασκευαΐδη σημειώνοντας ότι έκτιζε σε ολόκληρή τη ζωή του γέφυρες «Ο Γώγος Παρασκευαϊδης για μια ολόκληρη ζωή έκτιζε γέφυρες, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Έκτιζε γέφυρες ανάμεσα στην πατρίδα του και τον έξω κόσμο, έκτιζε γέφυρες ανάμεσα στους ανθρώπους, έκτιζε γέφυρες ανάμεσα στις γενιές που έφυγαν και στις γενιές που έρχονται». Εκ μέρους της οικογένειας Παρασκευαΐδη, τον χαιρετισμό του Ευθύβουλου Παρασκευαΐδη ανέγνωσε ο Ιωάννης Γεωργούλλας. «Η αλληλεγγύη ήταν ίσως η πιο σημαντική αρετή που ακολούθησε τον πατέρα μου σε όλη τη διάρκεια της προσωπικής και επαγγελματικής πορείας του και ήλπιζε ότι θα παραδειγματιστούν και άλλοι για να ακολουθήσουν τον δρόμο αυτό. Η επιτυχία για τον Γεώργιο Παρασκευαΐδη δεν ήταν πρωταρχικά η κερδοφορία, αλλά η αλληλεγγύη προς όλους τους συνεργάτες του και τους συμπατριώτες του. Αυτό πιστεύω ότι ήταν ένας από τους σημαντικούς συντελεστές της επιτυχίας του ως άνθρωπος και ως επιχειρηματίας» σημείωσε χαρακτηριστικά.