Ομιλητής: Δρ Νίκος Καλογεράς, Ομότιμος Καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

Θέμα: Η Σύγχρονη Αρχιτεκτονική και η Τεχνολογία της Κατασκευής

Ημερομηνία: 16 Οκτωβρίου 2012

Έκδοση για τη Πρώτη ετήσια διάλεξη εις μνήμην Γεωργίου Παρασκευαίδη

Στιγμιότυπα από την εκδήλωαη στο κανάλι μας στο YouTube

Stigmiotypo apo thn ekdhlosi
Στην κατάμεστη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Κύπρου πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2012, η πρώτη ετήσια διάλεξη εις μνήμην του Γεώργιου Παρασκευαΐδη. Το Πανεπιστήμιο Κύπρου και η οικογένεια Παρασκευαϊδη τίμησαν έτσι, κατά τη γενέθλια μέρα του, τον Γεώργιο Παρασκευαϊδη.

Κατά το χαιρετισμό του, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, εκθείασε τις αρετές του αείμνηστου Γώγου Παρασκευαϊδη. Χαρισματικός και αποτελεσματικός, αποτελεί παράδειγμα ηγέτη, ανέφερε χαρακτηριστικά. Παράδειγμα ανθρώπου που εμπνέει την κοινωνία μας να παραμένει ενεργή και δημιουργική. Διορατικός, ταλαντούχος, πολυπράγμονας και επιτυχημένος επιχειρηματίας, εμπνέει ακόμα την κυπριακή κοινωνία να τολμά μεγαλεπήβολα έργα, ακόμα και εν καιρώ κρίσης. Τόνισε δε την αμέριστη αγάπη του Γεώργιου Παρασκευαϊδη στην πατρίδα του, τη συμβολή του στην ανάπτυξη του τόπου μετά την τουρκική εισβολή. Ο Γώγος, ανέφερε μεταξύ άλλων, αποτελεί απόδειξη ότι το μέγεθος μία χώρας δεν εξαρτάται από την έκτασή της ή τον πληθυσμό, αλλά από την αξία των ανθρώπων της.

Ο κ. Ευθύβουλος Παρασκευαΐδης παρουσίασε τον πατέρα του μέσα από τα δικά του μάτια. Με την πλατειά έννοια του αρχιτέκτονα, χαρακτήρισε τον πατέρα του ως αρχιτέκτονα της οικογένειας του, ως αρχιτέκτονα της εταιρείας του, ως αρχιτέκτονα του εθνικού, του κοινωνικού και φιλανθρωπικού του έργου. Πατρίδα, συνάνθρωπος, εταιρεία, οικογένεια. Αυτοί ήταν οι βασικοί άξονες γύρω από τους οποίους περιστρεφόταν ο βίος του Γώγου Παρασκευαϊδη, δήλωσε. Αναφερόμενος στη δύσκολη περίοδο που διέρχεται ο τόπος, περίοδο που θυμίζει μέρες εισβολής, σημείωσε: Αν σημαίνει κάτι η ζωή που έζησε ο Γεώργιος Παρασκευαϊδης και οι χιλιάδες που τον ακολούθησαν, ας είναι ότι θα μας διδάξουν με τη ζωή τους για να μπορέσουμε να κληροδοτήσουμε στα παιδιά μας μια Κύπρο που θα ζήσουν ευτυχισμένα με ασφάλεια και ευμάρεια, περήφανοι για την πατρίδα τους. Αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο μνημόσυνο για τον πατέρα μου και όσους πρωτοπόρους της εποχής του έχουν φύγει.

ph93
Ομιλητής της πρώτης ετήσιας διάλεξης εις μνήμην του Γώγου, ήταν ο Ομότιμος Καθηγητής Αρχιτεκτονικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Δρ Νικός Καλογεράς, ο οποίος ανέπτυξε το θέμα της Σύγχρονης Αρχιτεκτονικής και της Τεχνολογίας της Κατασκευής. Αναφερόμενος στο σημερινό οικοδομικό περιβάλλον εξέφρασε την πεποίθησή ότι το κτίριο διολισθαίνει στην κατηγορία του εφήμερου καταναλωτικού προϊόντος που υπόκειται στους κανόνες της αγοράς, με αποτέλεσμα το περιτύλιγμά του να είναι φανταχτερό, ώστε να προκαλεί το ενδιαφέρον των Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, να είναι καινοφανές και να εκπλήττει. Οι δημιουργοί κατά συνέπεια, πρέπει, σήμερα, να είναι «ειδικοί» αρχιτέκτονες και της μόδας, για να μπορούν να «ντύσουν» κατάλληλα το κτίριο, όπως ένας καλός οίκος υψηλής ραπτικής. Οι δημιουργοί με αυτές τις προδιαγραφές, γίνονται και αυτοί σταρ, και όπως οι μόδιστροι προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε όλα τα γεωγραφικά πλάτη και μήκη του πλανήτη μας, ανεξάρτητα από τοπικές φυσικές, κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες ή άλλες ιδιαιτερότητες, που στο παρελθόν αποτελούσαν καθοριστικά κριτήρια στην δημιουργία μιας αρχιτεκτονικής του «τόπου». Συνδέοντας την αρχιτεκτονική και τις οικολογικές ανησυχίες, ανέφερε ότι σε ορισμένες περιπτώσεις η εστίαση στην περιβαλλοντική πτυχή οδήγησε στη δημιουργία οικοδομημάτων που μπορεί να είχαν ικανοποιητική ενεργειακή συμπεριφορά αλλά καθόλου αρχιτεκτονική ποιότητα. Εμπρός στις νέες πραγματικότητες που αφορούν τη διαχείριση των φυσικών πόρων, την προστασία της βιοποικιλότητας, τις χρήσεις γης, τη διαχείριση των αποβλήτων και άλλα, τόνισε ότι το κτισμένο περιβάλλον βρίσκεται σε μια κρίσιμη καμπή στην οποία όλοι μας, δημιουργοί και χρήστες πρέπει να εμμείνουμε στον δρόμο της καλής Αρχιτεκτονικής.

Με το τέλος της ομιλίας ακολούθησε απονομή του βραβείου εις μνήμην Γεώργιου Παρασκευαϊδη στον κ. Γεώργιο Κυριαζή, πρωτεύσαντα απόφοιτο του Τμήματος Αρχιτεκτονικής, του προγράμματος σπουδών B.Sc. στην Αρχιτεκτονική. Το βραβείο απένειμαν από κοινού ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης και η κ. Λεώνη Μαυρονικόλα - Παρασκευαϊδου.

Τον ομιλητή παρουσίασε ο Αναπληρωτής Καθηγητής και προσωρινός Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτονικής, Αναπληρωτής Καθηγητής Μάριος Φωκάς.