Ομιλητής: Tiago Mota Saraiva, Αρχιτέκτονας και Πολεοδόμος, Διευθύνων Σύμβουλος Αteliermob

Θέμα: “Architecture, working with the 99%”.

Η διάλεξη στο κανάλι μας στο You Tube

Έκδοση για την 5η ετήσια διάλεξη εις μνήμην Γεωργίου Παρασκευαίδη

AC29
Το Πανεπιστήμιο Κύπρου, τιμώντας τη μνήμη του Γεώργιου Παρασκευαϊδη πραγματοποίησε την Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2017 την 5η Ετήσια Διάλεξη με κύριο καλεσμένο τον Πορτογάλο Αρχιτέκτονα και Πολεοδόμο, Διευθύνων Σύμβουλο της Εταιρείας Ateliermob, Tiago Mota Saraiva, ο οποίος ανέπτυξε το θέμα “Architecture, working with the 99%”.

Στην ομιλία του ο Tiago Saraiva αναφέρθηκε στην αρχιτεκτονική ως κοινωνικό μέσο, που μπορεί να παρέχει υπηρεσίες σε ομάδες που χρειάζονται στέγαση ή καλύτερες συνθήκες διαμονής. Μέσα από την επιστημονική πλατφόρμα ανάπτυξης ιδεών στους τομείς της αρχιτεκτονικής, του σχεδιασμού και της πολεοδομίας, ο κ. Saraiva παρουσίασε το πόσο σημαντικό είναι να δημιουργείς και να επιλύεις προβλήματα μέσα από την αρχιτεκτονική κοινωνικο-οικονομική πρόκληση. Ανέλυσε το πόσο σημαντική είναι η στήριξη σε κοινότητες ή συνοικίες, χωρίς τους απαραίτητους πόρους στους τομείς του σχεδιασμού και της αρχιτεκτονικής με στόχο την ανάπτυξή τους, κάτι που αποτελεί μια πρωτοποριακή πρόταση ενδυνάμωσης των οικονομικά αδύνατων περιοχών.

Ο κ. Saraiva έφερε ως παράδειγμα μια συνοικία στη Λισαβώνα, η οποία από τη μια πλευρά του ποταμού ήταν μια ακριβή, πολυτελέστατη περιοχή, ενώ από την άλλη πλευρά οι άνθρωποι της περιοχής δεν είχαν ούτε νερό για να πιούν και χρειαζόταν καθημερινά να διανύουν ένα χιλιόμετρο για να το εξασφαλίσουν. Σύμφωνα με σχέδιο που εκπονήθηκε από το Πανεπιστήμιο της Λισαβώνας και της Πλατφόρμας Ateliermob, και με τη σύμφωνη γνώμη του Δημάρχου κατάφεραν να μετατρέψουν την παραγκούπολη με 0% πόρους σε ολόκληρη συνοικία γιατί οι ίδιοι οι κάτοικοι της περιοχής ενδιαφέρθηκαν να βελτιώσουν τις συνθήκες διαβίωσής τους. Μέσα από ποδοσφαιρικούς αγώνες και άλλες δράσεις, όπως η κοινοτική κουζίνα που δημιούργησαν, κατάφεραν κι έδιωξαν από τη συνοικία τα ναρκωτικά που ταλάνιζαν την περιοχή για πολλά χρόνια.

20170221 193603
Από την πλευρά του o Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, εξήρε το ήθος και την προσωπικότητα του αείμνηστου Γώγου Παρασκευαϊδη στη μνήμη του οποίου τελείται κάθε χρόνο αυτή η διάλεξη. Ο κ. Χριστοφίδης ευχαρίστησε την οικογένεια και δη την κόρη του, Λεώνη Παρασκευαϊδη-Μαυρονικόλα, η οποία παρέστει στην εκδήλωση, αναφέροντας ότι ο Γ. Παρασκευαϊδης πρόσφερε στην πατρίδα του και
μέσα από το παράδειγμά του αλλά και τη στάση ζωής του, αντλούμε έμπνευση και δύναμη φαντασίας στην προσήλωση στην τέχνη του δημιουργείν, της αρχιτεκτονικής.

Την παρακαταθήκη του Γεώργιου Παρασκευαϊδη, ανέφερε ο Πρύτανης, οφείλουμε να την μεταφέρουμε στα νέα παιδιά, «γιατί πρόσωπα όπως ο Γώγος, πρόσθεσε, θυμίζουν ότι το μέλλον και η προοπτική κάθε χώρας είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με την ποιότητα των ανθρώπων της, με την ακεραιότητα και τον χαρακτήρα και τις αξίες τους καθοδηγούν τα έργα και τις πράξεις τους». Καλωσορίζοντας και ευχαριστώντας τον κ. Saraiva, για την αποδοχή της πρόσκλησης, ο Πρύτανης ανέφερε ότι η ζωή ενός ανθρώπου όπως ο Γ. Παρασκευαϊδης που κατανόησε την αξία της κοινωνικής συνεισφοράς όσο λίγοι, σε δύσκολες συνθήκες και συγκυρίες για τον τόπο και τη στήριξη των ανθρώπων του, συνδυάζεται άριστα με την ομιλία του καλεσμένου, που ακριβώς χωρίς τους απαραίτητους πόρους κατάφερε να αναπτύξει και να ενδυναμώσει ολόκληρες συνοικίες, δίνοντας όραμα για το αύριο σε ανθρώπους που ζούσαν κάτω από άθλιες συνθήκες.

AC77
«Η αγάπη του για την πατρίδα του, τον πολιτισμό και τη φιλοσοφία ήταν το τρίπτυχο που σφάλισε στην καρδιά του. Πίστευε ακράδαντα στις απεριόριστες δυνάμεις του ανθρώπου για εξέλιξη και απόκτηση γνώσεων. Ήταν η χαρά του να βλέπει νεαρά άτομα να προοδεύουν στις τέχνες και τις επιστήμες. Εμπιστευόταν τους νέους και τους έδινε πάντα την ευκαιρία να εργαστούν και να αποδείξουν τις ικανότητές τους. Η εκτέλεση μεγάλων και πολυδύναμων έργων τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό, κυρίως σε όλες τις χώρες του Αραβικού Κόλπου, αλλά και στη Βόρειο Αμερική και Ευρώπη είναι ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας της Εταιρείας και του Γώγου Παρασκευαϊδη. Η επιτυχία αυτή έχει σφαλίσει στη συνείδηση όλων ότι οι Κύπριοι είναι εργατικοί, αντάξιοι τεχνίτες και επιστήμονες», ανέφερε στο χαιρετισμό της η κα Λεώνη Παρασκευαϊδη – Μαυρονικόλα.

Επισημαίνεται ότι κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ο Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτονικής, Αναπληρωτής Καθηγητής Σωκράτης Στρατής, ανακοίνωσε τα ονόματα των τριών φοιτητών που εξασφάλισαν ταξιδιωτική υποτροφία 1500 ευρώ έκαστος. Πρόκειται για τους φοιτητές του Τμήματος Αρχιτεκτονικής Νάσια Παντελίδου, Κατερίνα Παύλου και Φραντζέσκο Ζάρου.
Στην εκδήλωση παρέστησαν Πρέσβεις, Δήμαρχοι, εκπρόσωποι κομμάτων, αρχιτέκτονες, οι Πρυτανικές αρχές, φοιτητές και πλήθος κόσμου.